Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Professor Calango na Seminarium Capoeira

Professor Calango na Seminarium Capoeira

  • przez

Seminarium Capoeira w Sobótce zbliża się do nas wielkimi krokami. Dziś przedstawiamy kolejnego z gości, którym jest Professor Calango.

Tak samo Professor Calango opowiada o swojej drodze z Capoeira:
Moją przygodę z Capoeira rozpocząłem w 2000 roku. Było to remendium na brak pomysłu w kwestii spędzania wolnego czasu. O Capoeira wiedziałem tyle, co widziałem w Tekkenie 🙂 Dzięki mojemu kuzynowi, który trenował znaleźliśmy się z moimi znajomymi i siostrą na tzw. salce. Na regularne treningi było mi poczekać jeszcze kilka miesięcy do listopada.

Na moich pierwszych warsztatach – jeszcze jako obserwator – zobaczyłem jak wygląda ta sztuka w pełnej okazałości.  Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie! Zaraz po evencie zapisałem się do Piriquito. Tam stawiałem swoje pierwsze kroki. Było mi mało! Odwiedzałem innych instruktorów: Francês, Lagarto, Coxinha, Cigano. 

professor calango

Po wyjeździe Piriquito do Anglii pieczę nad moim rozwojem zajął się Frances. Brałem i wciąż uczestniczę w wielu eventach w kraju i za granicą m.in. w: Czechach, Austrii, Niemczech, Słowacji, Brazylii, czy na Węgrzech. 

Przez 24 lata trenowałem również inne sztuki walki oraz sporty walki tj. m.in.: MMA, BJJ, Muay Thai, zapasy. Niestety były to tylko epizody. W BJJ zdobyłem niebieski pas.

W 2007 roku rozpocząłem prowadzić zajęcia. Na początku w Siemianowicach Śląskich, a później w Katowicach. W prowadzeniu treningów pomaga mi wykształcenie pedagogiczne oraz ukończone kursy (m.in. akrobatyki, motoryki oraz instruktora sportu i rekreacji wydane przez Ministerstwo Sportu). 

Po mięcznych treningach w Brazylii w 2010 roku otrzymałem stopień Graduado. O tyle było to dla mnie ważne, że w 2011 roku Mestre Nem zaproponował mi organizację eventu w Katowicach jakim jest Festival de Capoeira. W 2013 roku wypracowałem zawody, które po dziś dzień co roku odbywają się w Katowicach pod nazwą Jogos de Capoeira. W październiku 2023 roku otrzymałem stopień Professor.

Podczas Seminarium Capoeira w Sobótce, Professor Calango poprowadzi trening Capoeira dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dla osób początkujących i dla zaawansowanych.
Aby zapisać się na te treningi, prosimy wypełnić formularz dostępny na stronie: https://capoeirasobotka.pl/seminarium-capoeira/