Przejdź do treści

Capoeira

Capoeira - czym jest

Czym jest Capoeira

Mająca swoje korzenie w Afryce Capoeira jest brazylijską formą sztuki, której początki sięgają XVI w. To brazylijska sztuka walki, która łączy elementy samoobrony, walki, gry, akrobacji, tańca i muzyki. Jest ona charakterystyczna dla kultury Afro-Brazylijskiej i zwykle odbywa się w specjalnie przygotowanym kółku (roda) z udziałem muzyków grających na tradycyjnych instrumentach.

Capoeira dzisiaj

Obecnie Capoeira jest traktowana jako sport i forma rozrywki. Jest popularna na całym świecie i jest uważana za jedną z najważniejszych form brazylijskiej kultury. Jest to sport, który pozwala na rozwijanie siły fizycznej, zwinności, koordynacji i równowagi. Jest również doskonałym sposobem na poprawę kondycji i redukcję stresu.

W Polsce grupa Camangula działa od 1999 roku. Regularne treningi odbywają się w większości dużych miast gdzie ćwiczy ponad 2000 osób.

korzysci z treningow capoeira
Capoeira dzisiaj

Korzyści z treningów

Capoeira ma wiele korzyści dla ciała i umysłu. Ćwiczenie pomaga wzmocnić mięśnie, poprawić koordynację i równowagę, a także zwiększyć elastyczność i gibkość ciała. Pomaga również w rozwoju umysłowym. Uczy strategii, taktyki, a także pracy zespołowej i komunikacji. Ponadto, ćwiczenie capoeira wymaga skupienia i koncentracji, co pomaga w uspokojeniu umysłu i poprawie jakości snu.

Capoeira jest również świetną formą rozrywki i sposobem na poznanie nowych ludzi. Wiele osób uważa, że jest świetną formą terapii, ponieważ pozwala na wyrażenie emocji poprzez ruch.

Jak zacząć ćwiczyć?

Rozpoczęcie treningów jest bardzo proste. Wystarczy przyjść na najbliższy trening, który odbywa się w każdy poniedziałek o godz. 18:00 na Hali Sportowej przy ulicy Świdnickiej 20A w Sobótce. Zabrać ze sobą strój na zmianę, zgłosić trenerowi chęć uczestnictwa i ćwiczyć.

Logo Capoeira Camangula