Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Mestrando Frances na Seminarium Capoeira

Mestrando Frances na Seminarium Capoeira

  • przez

Seminarium Capoeira w Sobótce zbliża się do nas wielkimi krokami. Dziś przedstawiamy kolejnego z gości, którym jest Mestrando Frances.

Rozpoczął on swoje treningi w 1995 roku w nieformalnej grupie zapaleńców. Szukając prawdziwej Capoeira wziął udział w wielu warsztatach m.in. w Wiedniu, Hamburgu, Berlinie i Amsterdamie. W 1997 roku trafił wraz z Piriquito i Sem Memoria, na warsztaty w Wiedniu do grupy Meia Lua Inteira Viena, gdzie zetknęli się po raz pierwszy z prawdziwą Capoeira. Tam otrzymali zaproszenie na Summer Meeting do Hamburga, gdzie Frances i Piriquito po raz pierwszy spotykali Mestre Nem. Zafascynowani jego charyzmą i techniką Capoeira, zaproponowali mu przyjazd do Polski.

Na pierwszym Batizado w Czeladzi (1999r) Frances otrzymał stopień laranja-amarela.
Założyciel sekcji w Chorzowie, Katowicach, Zabrzu, Olkuszu i Krakowie. W 2001 r przetarł szlak do ojczyzny Capoeira – Brazylii, gdzie po miesięcznym szkoleniu otrzymał stopień instruktora. Po powrocie przekazywał zdobytą wiedzę innym polskim capoeiristas, odmieniając zarówno bazę, metody treningowe jak i samo postrzeganie tej sztuki.

Mestrando Frances w Sobótce

W 2005 r założył OFC – Ogólnopolską Federację Capoeira, na której otwarciu do Katowickiego Spodka przyjechało ponad 400 capoeiristas z całego kraju. Tam, po raz pierwszy i jedyny do tej pory, prowadzili treningi instruktorzy ze wszystkich grup Capoeira istniejących w Polsce.

Dbając o ciągły rozwój polskiej Capoeira na swoje eventy zaprosił m.in. Mestres: Barrao, Mao Branca, Marcao, Pasoca, Kall, Tiroteio, Dengoso, Reinaldo, Hulk, China, Paulao Ceara, Jorge, Lalico, Bocao, Pililim, Marinaldo, John, a także wielu wybitnych capoeiristas: Boca de Peixe, Sazuki, Irmaozinho, Perere, Molejo, Sapeca, Dynamite, Cara de Peixe, Tartaruga, Juninho, Caju, Camundongo, Bailarino, Barao, Faisca, Tubarao, Galo i wielu innych. Do tej pory brał udział w licznych warsztatach Capoeira w całej Polsce, a także poza krajem m.in w Berlinie, Wiedniu, Hamburgu, Amsterdamie, Leeds, Pradze, Lyon, Bilbao, Sete Lagoas, Mayrhoffen, Vitoria, Belo Horizonte.

Podczas Formatury 8-go października 2023 jako pierwszy europejczyk w grupie Camangula otrzymuje stopień Mestrando.

Podczas Seminarium Capoeira w Sobótce, Mestrando Frances poprowadzi trening Capoeira dla osób początkujących, dla zaawansowanych oraz lekcję muzyczną poświęconą instrumentom w Capoeira.
Aby zapisać się na te treningi, prosimy wypełnić formularz dostępny na stronie: https://capoeirasobotka.pl/seminarium-capoeira/

Tekst oraz zdjęcia zaczerpnięte ze strony: capoeira.krakow.pl