Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jak wygląda trening Capoeira

Jak wygląda trening Capoeira

  • przez

Jak wyglądają treningi Capoeira? To częste pytanie na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od grupy, stylu, tematu treningu i samego prowadzącego. W grupie Camangula, treningi zwykle mają podobną formę i przebiegają wg „schematu”:

1. Rozgrzewka

To część treningu, która ma przygotować Twoje Ciało do treningu właściwego. Rozgrzewamy całe ciało. W zależności od tego co będzie tematem treningu wykonujemy dodatkowe ćwiczenia mające przygotować konkretne stawy, ścięgna i mięśnie.

Inaczej wygląda rozgrzewka przed treningiem, którego tematem głównym będą np. elementy gimnastyczne, a inaczej rozgrzejemy się przed treningiem gdzie szlifujemy technikę kopnięć. Osobną kategorią są treningi kondycyjne i wytrzymałościowe.

2. Technika

To część w której uczymy się technik, elementów gimnastycznych, kopnięć lub uników. Może się ona odbywać w szeregach, indywidualnie, w grupach lub w parach. W tej części szlifujemy naszą technikę, uczymy się nowych elementów lub sekwencji. To w tej części poznajemy nowe kopnięcia, uczymy się je wykonywać czysto technicznie, szybko i dynamicznie. Uczymy się unikać tych kopnięć, uczymy się różnych technik gimnastycznych i akrobacji. Przede wszystkim jednak poznajemy własne ciało, rozwijamy kondycję, siłę i wytrzymałość. Uczymy się panować nad nim i rozwijamy swoją równowagę.

To część treningu, która zwykle trwa najdłużej.

3. Roda de Capoeira

To „koło Capoeira”. Capoeira zawsze była praktykowana i prezentowana w ten sposób. Wszyscy uczestnicy treningu ustawiają się w kole. Do jego środka wchodzą dwie osoby, które ze sobą grają, czyli wymieniają się kopnięciami, unikami i elementami gimnastycznymi. Wejście do środka nie jest obowiązkowe. Wchodzić można dowolną ilość razy i w dowolnych parach.

Capoeira jest grą (Jogo de Capoeira). Dwaj gracze używają różnych technik, kopnięć, uników, zwodów i elementów gimnastycznych by „wygrać”, by „wprowadzić w błąd”, wytrącić z równowagi, przewrócić lub w inny sposób „pokonać” swojego partnera. Taka właśnie gra praktykowana jest podczas Roda de Capoeira.

Inne warianty

Jak wspomniałem, wiele zależy od tematyki danego treningu. Czasem Roda de Capoeira trwa najdłużej, czasem na koniec treningu nie ma Roda de Capoeira tylko są inne ćwiczenia. Czasem zajmujemy się zagadnieniem muzyki i uczymy się grać na brazylijskich instrumentach i ta część zajmuje cały trening. Nie ma jednej reguły i sztywnego schematu, który jest realizowany bezwzględnie na każdym treningu.

Treningi Capoeira w Sobótce

Na treningach Capoeira w Sobótce mamy świetne warunki bo do naszej dyspozycji na każdym treningu są dwie sale gimnastyczne. Korzystamy z dużej hali sportowej i małej, cichej bocznej sali fitness.

Na hali sportowej mamy świetne warunki do rozgrzewki, do ćwiczenia różnego typu elementów gimnastycznych i kopnięć. Mamy dużo przestrzeni i nikt nie musi obawiać się, że np. niechcący kopnie lub uderzy partnera. Na tej przestrzeni każdy może naprawdę się wyszaleć. Dlatego pierwsza połowa treningu zawsze odbywa się właśnie na hali.

Druga część treningu odbywa się na małej sali fitness. Tutaj mamy ciszę i spokój. Możemy skupić się na elementach wymagających większej koncentracji, pracy w parach oraz Roda de Capoeira.

Treningi Capoeira w Sobótce odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 18:00 w Hali Sportowej przy ul. Świdnickiej 20A. Żeby się zapisać, wystarczy przyjść na najbliższe zajęcia.
Zapraszamy!