Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Batizado Capoeira i warsztaty – 2023

Batizado Capoeira i warsztaty – 2023

  • przez

Raz w roku każdy uczeń Capoeira ma możliwość wziąć udział w ceremonii Batizado oraz Troca de corda. Batizado (dosł. chrzest) oznacza oficjalne przyjęcie ucznia do grupy Capoeira. Taki „chrzest” przechodzi się raz w życiu (np. jak „chrzest” kolonijny uczestników po raz pierwszy będących na koloniach). To wtedy otrzymuje się swój pierwszy corda (dosł. sznur) – pierwszy stopień oraz Apelido (pseudonim). Kolejne zmiany stopnia nazywamy już Troca de corda (oznacza to po prostu zmianę sznura).

Żródło: https://www.facebook.com/AkademiaCapoeiraWroclaw

Jak wyglada Batizado Capoeira?

Podczas warsztatów Capoeira odbywa się duża Roda de Capoeira (tłum. koło Capoeira) do której wchodzą uczniowie z Mistrzem lub z najbardziej zaawansowanymi instruktorami. Odbywają grę w roda i otrzymują swój pierwszy stopień. Dawno temu gdy powstawały pierwsze szkoły Capoeira (np. Akademia Mestre Bimba oraz np. w grupie Senzala), uczniowie przed batizado nie mogli grać w roda. Batizado było więc dla nich pierwszym w życiu wejściem do roda de Capoeira.

Po tym wydarzeniu uczniowie dostają swoje Apelido. Są to pseudonimy którymi Capoeiristas posługują się na treningach Capoeira. W czasach gdy Capoeira była ścigana przez prawo w Brazylii, Capoeiristas znali się tylko z tych własnie „ksywek”. Miało to uchronić ich przed wpadką. Gdyby któryś Capoeiristas został złapany przez policję, mógł on co najwyżej podać apelidos swoich przyjaciół, nie znając ich prawdziwych danych osobowych.

Żródło: https://www.facebook.com/AkademiaCapoeiraWroclaw

Troca de corda

Uczniowie, instruktorzy i mistrzowie Capoeira posługują się na treningach cordas (sznurami). Są to sznury zawiązywane w pasie i pełnią kilka funkcji. Przede wszystkim utrzymują spodnie na miejscu i nie pozwalają im spaść…

Sznury te mają różne kolory. Czasem są plecione i różne grupy przyjmują różne systemy kolorystyczne. Są to odpowiedniki np. pasów w Karate. Oznaczają różny stopień zaawansowania danej osoby. Pierwszy stopień – pierwsze corda, które otrzymuje adept Capoeira podczas batizado to corda biało żółte. Najwyższy stopień – Mestre – to kolor czerwony. Po batizado, każda kolejna zmiana sznura, nazywa się już Troca de corda (zmiana sznura).

Podczas przyznawania kolejnych stopni brana jest pod uwagę całościowa praca danego ucznia i zaangażowanie. Instruktor bierze więc pod uwagę pracę danego ucznia na każdym treningu a nie tylko wyniki egzaminu.

Żródło: https://www.facebook.com/AkademiaCapoeiraWroclaw

Batizado i Troca de cordas 2023

Dla sekcji Capoeira ćwiczącej w Sobótce i we Wrocławiu w tym roku (2023) Batizado i troca de cordas oraz warsztaty Capoeira odbywają się w Częstochowie w terminie: 20-22 października 2023.

Wstępny plan:

20 październia 2023 – piątek –  godz. 18:00 Roda de Capoeira (dorośli)
Miejsce: Akademia Ruchu, ul. Obrońców Westerplatte 21

21 października 2023 – sobota
– godz. 11:30 rejestracja
– godz. 12:00 – 15:00 warsztaty (dzieci i dorośli)
– godz. 15:00 Batizado e troca de cordas – dorośli
Miejsce: Hala Politechnik, Aleja Armii Krajowej 23

22 października 2023 – niedziela
– godz. 11:30 rejestracja
– godz. 12:00 – 15:00 warsztaty (dzieci i dorośli)
– godz. 15:00 Batizado e troca de cordas – dzieci
Miejsce: Hala Politechnik, Aleja Armii Krajowej 23

Koszty:
– Warsztaty + promocja na stopień – 65 euro – cena obejmuje: wszystkie treningi podczas warsztatów, egzaminy, ceremonię Batizado lub Troca de Corda (wręczenie sznura corda podczas uroczystej roda), pamiątkową koszulkę z warsztatów oraz nocleg na Akademii dla przyjezdnych
– Same warsztaty 2 lub 3 dni – 30 euro – cena obejmuje 2 lub 3 dni warsztatów Capoeira oraz nocleg na Akademii dla przyjezdnych.
– Same warsztaty 1 dzień – 20 euro – cena obejmuje jeden dzień warsztatów.

Żródło: https://www.facebook.com/AkademiaCapoeiraWroclaw

Noclegi dla przyjezdnych

Nocleg na Akademii Ruchu (ul. Obrońców Westerplatte 21) jest darmowy. Trzeba zabrać ze sobą śpiwory i/lub karimaty. Ponadto na Akademii jest jeden prysznic, więc zachęcamy do korzystania z natrysków na hali sportowej.